Informacja o uznaniu wzgórz Conegliano oraz Valdobbiadene za dziedzictwo kulturowe nadeszła z Baku, miasta w którym odbyło się ostatnie posiedzenie Unesco. W uzasadnieniu decyzji komisji czytamy:

Podczas 43. sesji Unesco, odbywającej się od 30.06 do 10.07.2019 w Baku w Azerbejdżanie, na listę światowego dziedzictwa Unesco wpisano Wzgórza Prosecco di Conegliano oraz Valdobbiadene. Wzgórza znajdują się na północnym-wschodzie Włoch i obejmują część krajobrazu na którym uprawia się winorośle do produkcji Prosecco. Teren charakteryzują pasma pagórków oraz ciglioni (małe tarasy winne), lasy, wioski i winnice. Przez wieki te dzikie oraz trudne tereny były kształtowane i przystosowywane do upraw przez człowieka. Od XVII wieku poprzez wprowadzenie tarasów pod uprawę winorośli ziemie te zamieniły się w uroczą szachownicę o stromym nachyleniu. W XIX wieku technica bellussera (tj. system uprawy winoroślii rozłożonych promieniście i wspieranych na drewnianych palach) nadała wzgórzom kolejny charakterystyczny i niepowtarzalny rys. Komisja podkreśliła fakt, że wiejski krajobraz zachowany został dzięki surowym wytycznym produkcji Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG, które chronią winorośla, a także naturalny ekosystem ziem. Na uwagę zasługuje fakt, że w uzasadnieniu komisji pojawia się zwrot ‘wzgórza Prosecco’, który podkreśla związek tych ziem z pracą człowieka. Wraz z powyższa decyzją liczba włoskich miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa wzrosła do 55.

Źródło: https://www.intravino.com/primo-piano/per-lunesco-le-colline-del-prosecco-di-conegliano-e-valdobbiadene-sono-patrimonio-dellumanita/